Vybavení

  • Šnorchl je pro vlastní ponor spíše přítěží - má velký hydrodynamický odpor a při nádechu klade zbytečný odpor a obsahuje vydýchaný vzduch. Pro amatérské potápění je ale velice příjemným doplňkem a plácání se při hladině a pozorování mořského života a ostatních potapěčů je bez něj nepohodlné. Dobrým nápadem je umístnit jej na stužku kolem krku místo zavěšení na popruhu masky a při ponoru jej nechat volně. Ideální ho je nechat na hladině třeba u odpočinkové bóje. Čistě pro freediving stačí šnorchl malý bez zpětného ventilu. Pokud ale kombinujete potápění s prozkoumáváním i na hladině, lze doporučit šnochl s kvalitně provedeným ventilem, který umožňuje rychlé odstranění vody, která se vám do šnorchlu dostane. Dobré zkušenosti máme s TECHNISUB AIR DRY:

 

  • Maska (jinak také lidově brejle) je naopak nejdůležitější součást. Je potřeba skloubit co nejmenší objem s co nejlepším rozhledem. Proč malý objem? Každý metr pod vodou přitláčí masku silněji k obličeji, neboť vzduch v masce má stále nižší a nižší tlak než okolitá voda. Proto je potřeba masku občas přifouknout nosem a tlak vyrovnat. Samozřejmě do velké masky můžete natlačit celý obsah plic, ale to pak nic nezbyde na vlastní potapěčský výkon. Takže proto malý objem. To většinou znamená rozdělené očnice a tvar kopírující křivku hlavy HOMO SAPIENS. Klasické masky pro potapěče s přístrojem jsou tudíž nevhodné. Bohužel snaha o co nejmenší objem je zárověň prací na omezováním rozhledu. Někteří výrobci se s tím poprali a rozhodně je z čeho vybírat. Kromě malého vnitřního objemu se klade důraz také na stlačitelnost masky. Maska která se dobře stlačuje, není třeba tolik dofukovat. Na trhu je už dost masek, které splňují kritéria malého objemu a přitom poskytují i značný rozhled. Špičkou je v tomto ohledu třeba CRESSI MINIMA nebo TECHNISUB MICROMASK:

  • Ploutve - pro freediving se hodí ploutve dlouhé. Na trhu je jich již dost. Liší se použitým materiálem (plast, karbon, laminát) a tvrdostí. Samostatnou kapitolou jsou potom monoploutve - vysoce výkonné, umožňující ladný pohyb, ale náročné na techniku a nevhodné na šnorchlování. Ploutve na freediving jsou dlouhé okolo 90cm. Nejdostupnější jsou plastové. Jejich nevýhodou je, že nelze jednoduše upravit jejich tvrdost zasunutím jiného listu. Nicméně jejich cena je dělá favoritem pro všechny, kdo provozují freediving na amatérské úrovni. Jsou také dostatečně odolné proti poškození. Obecně platí, že čím má potápěč lepší fyzickou kondici a sílu v nohách, tím si může dovolit tvrdší ploutve. Naopak, pokud dáváte přednost pomalejšímu pohybu pod vodou a méně silovým pohybům kvůli úspoře kyslíku, zvolte měkčí. Univerzální bývá kompromis. O trochu tvrdší jsou třeba starší CRESSI GARRA 2000 HF a novější GARA PROFESSIONAL:

univerzálnější a o trochu měkčí jsou CRESSI GARA 3000 LD a GARA PROFESSIONAL LD (OBR.)

 

  • Závaží, opasek - jistě není nezbytná součást běžných ponorů při šnorchlování, ale hlouběji, pokud nejste v tropických vodách, je poměrně chladno a tak důležitou součástí je neoprén. Neoprén vám také umožní prodloužit běžný pobyt ve vodě. Dá se říci, že pokud to myslíte s freedivingem alespoň trochu vážně, je nutností. Neoprén generuje poměrně výrazný vztlak, proto je nutné rovnou pořídit i závaží na opasek. Opasek na freediving je nejlepší gumový, neboť umožňuje větší elasticitu a snadnější dýchání. Jako závaží se používá olovo (nejčastěji kombinace 1kg a 1,5kg). Důležité je vhodné vyvážení. Z důvodů bezpečnosti je vyvážení vztlaku potřeba provést na hloubku 10-15m - potápěč zde ani nestoupá ani neklesá. Zvolte tedy tolik závaží, abyste se v této hloubce volně vznášeli. Množství závaží se samozřejmě mění podle tělesných proporcí a použitém typu neoprenu. Pokud neopren nemáte, nepotřebujete ani závaží! ;-)
  • Neoprén - Neoprény jsou různé jak střihem tak tloušťkou. Čím více neoprénu, tím déle potapěč vydrží ve vodě (voda v 20m pod hladinou je i o 10 stupňů chladnější než na povrchu). Omezení pohybu nějaké je, ale dá se na to lehce zvyknout. U moderních freedivingových neoprenů je zanedbatelné. Nejlevnější neopreny jsou typu SHORT - krátký rukáv a krátké nohavice.Jsou skladné, dostupné a vyžadují méně závaží. Pohyb omezují méně. Na druhou stranu nechrání tak jako dlouhé neopreny. Ať už proti chladu nebo odřeninám. Lepší neopreny jsou prakticky vždy LONG. Nejčastěji jsou síly 3mm - dostatečně chrání proti chladu a neomezuj tolik pohyb a 5mm - do chladnějších vod nebo pro kombinaci s přístrojovým potápěním. Freedivingové neopreny mají vnitřní vrstvu hladkou, aby lépe přilnula k tělu a klouzala po něm - z tohoto důvodu se používá na tělo lubrikant, nejčastěji v podobě zředěného kondicionéru na vlasy. Vnější vrstva může být hladká - má menší hydrodynamický odpor a odolává lépe větru nebo nylonová, otěruvzdorná  - oblek vám vydrží déle, je odolný oproti roztržení. Z tohoto důvodu je často vybaven i elastickým potahem na loktech a kolenech - chrání oblek proti poškokození. Pokud o obleku uvažujete, věnujte pozornost rozměrům! Oblek musí co nejvíce přiléhat, ale zase vám nebránit v pohybu. Vynikající oblek je od firmy OMER, která se specializuje na freediving. Jmenuje se OMER NEW TEAM TITANIUM 3mm nebo 5mm:

 

  • Nůž - na opasek je dobré umístnit i nůž. Používá se jako univerzální nástroj, ale může i zachránit život, sice s tím nemáme žádnou zkušenost, ale často se uvádí zamotání potapeče do sítě či vlasce. A nějaká ta dravá ryba se s ním kuchne taky. Stačí nůž za pár šupů s plastovou střenkou, mořské vodě stejně nic neodolá a po pár ponorech lehce orezne. Potapěčské shopy je mají. Tip pro vás - namazejte nůž vazelínou (v nouzi opalovacím krémem odolným proti vodě) před vstupem do vody!
  • Počítač, hloubkoměr - hloubkoměr vám umožní zjistit jak jste na tom s výkonností nebo vyvážením výstroje. Existuje jednoduchý plastový za pár kaček nebo speciální počítače za mnoho tisíc jak pro freediving tak třeba v kombinaci s počítačem pro scubadiving . Určitě zvolte ten, který má alespoň freediving mód. Hodnocení počítačů a orientační ceny najdete zde . Ten nejjednodušší je plastový HLOUBKOMĚR:

Nejmodernější univerzální počítač pro scuba i free diving s měřením srdečního tepu a výškoměrem a teploměrem je UWATEC MERIDIAN:

  • Bóje -  umožní odpočinek na hladině, označí místo potápění, složíte do ní lano, láhev z vodou, můžete na ní zavěsit šnorchl - např. APNEAMAN:

Tip na eshop: Divers-direct.cz a freedivingshop.cz.

 

undefined