Jižní jadran

 

Popis

Jižní část chorvatského jadranského pobřeží je též velmi členitá. Oblasti ale dominují větší samostatné ostrovy (Brač, Hvar, Vis, Korčula, Lastovo, Mljet) a poloostrov Pelješac. Nenajdeme zde takové množství malých ostrůvků jako v severní části. To ale neznamená, že by byla méně atraktivní. Většina pobřeží těchto ostrovů je neobydlena, přestože se jedná o známé turistické destinace. Najdeme zde tedy mnoho zcela přírodních zátok, kde lze přes noc i kotvit, pokud chcete uniknout ruchu městeček a marín ( také pokud chcete uniknout vysokým poplatkům za kotvení ).

Chráněných území je méně, ale krásných přírodních lokalit bezpočet. Na severu této oblasti najdeme i dva NP - Kornati a Krka (viz níže).

Stejně jako v severní části, jedná se o nejnavštěvovanější oblast i českými jachtaři. Existuje tedy celá řada průvodců případně i popisů na internetu. Připomeneme tedy jen hlavní lákadla oblasti.

Oblast jsme též navštívili v roce 2011, proto se můžete též inspirovat článkem z Expedice 9. (2011) Chorvatsko ( hned jak vznikne :-)

Co je tu k vidění?

Národní parky:

Města:
  • Trogir - Starobylé město a přístav, památka UNESCO (10 200 obyv.), 27 km západně od Splitu. Leží při Jadranské magistrále. Staré původní jádro na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo (s pevninou spojen krátkým kamenným mostem), s ostrovem Čiovo je přes Trogirský průliv - Trogirski kanal spojen moderním zvedacím mostem.
  • Split - Se jménem tohoto města je spojený Diokleciánův palác. Palác pojímá katedrálu sv. Dominia (původně Diokleciánovo mauzoleum), náměstí a zvonici, u které můžete navštívit její vrchol. Necelé 4 kilometry od Splitu se necházejí důležité archeologické vykopávky u města Salona.
  • Korčula - Ostrov Korčula se stejnojmenným městečkem je jeden z jihodalmatských ostrovů. Kotvení v přístavu není zrovna zdarma, ale dá se usmlouvat bez dokladu za rozumnou cenu. Městečko je hezké svými úzkými uličkami a restauracemi s výhledem na moře.
  • Hvar - na ostrově Hvar najdeme jak malebné městečko Hvar s úzkými uličkami, krásným nábřežím na které je krásný výhled i z pevnosti nad městem, ale i městečko Stary Grad, podobně malebné. V jeho blízkosti se dochoval se tu tzv. řecký ager, což je parcelace zemědělské půdy přistěhovalcům po kolonizaci ostrova Řeky před 2500 lety.
  • Šibenik - zřejmě jedno z nejkrásnějších měst v Chorvatsku, založené v 11.století Petrem Krešimirem IV, vás okouzlí svými uličkami, ve kterých se dá "bloudit" s kouzelným pocitem, že jste se ocitli v minulosti.
  • Dubrovnik - je docela dost na jihu a tak je otázkou, jestli k němu dojedete. Je to jedno z nejznámějších a nejhezčích měst v Chorvatsku. Kotví tu i velké zaoceánské parníky okružních plaveb a tak je tu docela živo. Dubrovnik leží na jihu Dalmácie a má přes 43 00 obyvatel. Historie: Původní jméno města Dubrovniku je Raguza. Má bohatou historii, táhnoucí se od středověku. Centrum města je celé obehnané hradbami a velmi dochované.

Kde si půjčit jachtu?

O charteru jachet více v samostatném článku.

  • Split - dostatek jachet a zázemí velkého města. Nachází se ve středu mezi oblastí Severní Jadran a Jižní Jadran, jež zde popisujeme. Projedete si Splitska Vrata a pak se rozhodnete, zda zamíříte více na sever (Kornati) nebo na jih (větší ostrovy jižní části)
  • Tucepi - najdete je na pevnině kousek od městečka Makarska, mezi ostrovy Brač a Hvar. Jinak menší marina ideální pro poznávání této oblasti.
  • Trogir - historické a krásné městečko na západ od Splitu. Z Trogiru, podobně jako ze Splitu máte možnost nejen poznání jižní oblasti, ale i NP Kornati.